• Önemli Açıklama Sermaye piyasalarında yapacağınız işlemler sonucunda kar elde edebileceğiniz gibi zarar etme riskiniz de bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri iyice değerlendirmeniz ve mali durumunuzu dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Burada Yer Alan Bilgiler ve Yorumlar Yatırım Tavsiyesi Değildir. Yatırım Danışmanlığı Hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, vb kuruluşlar tarafından sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir...

Bileşik Faiz Hesaplama

Bileşik Faiz Hesaplama

Faiz Tutarı
Gelecekteki Değer
# Faiz (₺) Tutar (₺) Getiri

Nasıl kullanılır

Bileşik Faiz Hesaplama, hisse senetlerine veya kripto para birimlerine yatırım yaparken bileşik faiz getirilerini hesaplamak için kullanılan bir araçtır.

  • Anapara : Başlangıç tutarını girin.
  • Kaç Kez : Yatırım dönemini girin. Bileşik faiz, siz girdiğiniz kadar tekrarlanır.
  • Faiz Oranı : Beklenen bileşik faiz oranını girin.
  • Hesapla : Bileşik faizle hesaplanan sonucu verir.

Bileşik faizin anlamı

Bileşik faiz, yatırım varlığının faizini hesaplarken anapara ile önceki faizi birleştirerek bir sonraki faizi hesaplama yöntemidir. Her zaman aynı faizi üreten basit faizli yatırımların aksine, bileşik faizli yatırımlar faizi artırmaya devam ediyor. Bu nedenle bileşik faiz yatırımları zaman içinde varlıkları katlanarak artırır.

# Anapara Faiz Getiri Tutar
1 10.000 1.000 10% 11.000
2 11.000 1.100 21% 12.100
3 12.100 1.210 33,1% 13.310

Örneğin, 10.000 başlangıç sermayesi ve yıllık %10 artış varsayıldığında, faiz ilk yıl %10, ikinci yıl ise %11 artacaktır. Son olarak, üçüncü yıl için toplam tutar, anaparadan %33,1 artarak 13.310'a çıkacaktır. Bu, basit faiz varsayımından 3,1pp daha büyüktür.

Bileşik faiz formülü

Bileşik faizle yatırım yaparken bir varlığın gelecekteki değeri aşağıdaki şekilde hesaplanabilir.

Bileşik faiz formülü
  • F : Gelecek değer
  • P : Bugünkü değeri
  • r : Faiz oranı
  • n : Dönem

Bu hesaplama kullanılan bileşik faiz formülü bu formülü takip eder.

72 kuralı

72 Kuralı, bir varlığın bileşik oluşturma yoluyla ikiye katlanması için gereken süreyi hesaplamanın zihinsel aritmetik yöntemidir.

72 kuralı formül

Yöntem basitçe 72'yi bileşik faiz oranına bölmektir. Örneğin, faiz oranı %5 ise, varlık ikiye katlanır, ancak gerekli süre 72/5 = 14,4 yıldır. Bu, 14,207 yıllık fiili döneme çok yakındır. Bu, hesap makinesinin olmadığı durumlarda kullanışlı bir yöntemdir. Matematiksel olarak 69,3, 72'den daha doğrudur, bu yüzden 69 kuralını veya 70 kuralını da kullanıyorum. Bununla birlikte, 72 kuralı genellikle daha yaygın olarak kullanılır çünkü 72 daha doğal sayılara bölünür.

Kullanım amacı

Çoğu yatırım varlığı, bileşik getiri sağlayabilir. Yatırım yaparken öncelikle Bileşik Faiz Hesaplama ile gelecekteki karınızı hesaplayın ve gelecek planınızı tasarlayın.

Üst