• Önemli Açıklama Sermaye piyasalarında yapacağınız işlemler sonucunda kar elde edebileceğiniz gibi zarar etme riskiniz de bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri iyice değerlendirmeniz ve mali durumunuzu dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Burada Yer Alan Bilgiler ve Yorumlar Yatırım Tavsiyesi Değildir. Yatırım Danışmanlığı Hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, vb kuruluşlar tarafından sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir...

Hisse Maliyet Hesaplama

Hisse Maliyet Hesaplama

Fiyat
 
Lot Miktarı
 (n)
Toplam
 
1.
x
=
2.
x
=
3.
x
=
0
x
0
=
0
arrow_drop_down
Ortalama Maliyetiniz
Toplam Lot
Toplam Tutar

Nasıl kullanılır

Hisse Maliyet Hesaplama, ek hisse satın alırken ortalama hisse senedi fiyatını bulmak için kullanılan bir araçtır.

  • Alış fiyatını ve hisse sayısını girin, ardından ortalama birim fiyat otomatik olarak hesaplanacaktır.
  • Bir öğe eklemek için düğmesini tıklayın.
  • Öğeyi silmek için düğmesini tıklayın.
  • Geçerli öğeyi web tarayıcısına kaydetmek için düğmesine tıklayın.

Tarayıcınızın verilerini temizlerseniz, saklanan veriler kaybolabilir. Kayıtlı verilerinizi yedeklemek veya taşımak için > Aktarma'ya tıklayın.

Nasıl çalışır

Ortalama hisse senedi fiyatını bulmak için önce toplam satın alma fiyatını hesaplar, ardından hisse sayısına böler.

  1. Toplam satın alma fiyatı = Σ(hisse senedi fiyatı * hisse sayısı)
  2. Toplam miktar = Σ(hisse sayısı)
  3. Ortalama fiyat = toplam satın alma fiyat / toplam miktar

Örneğin, şu anda 100 hisseye 100 hisseye sahip olduğunuzu ve 200 hisseyi yeni 200 fiyattan satın almak istediğinizi varsayalım. Bu durumda toplam satın alma fiyatı 100x100 + 200x200 = 50000 olur. Bunu toplam satın alma sayısına bölmek 50000 / 300 ≈ 167'dir. Yani, hisse senedinin ortalama fiyatı yaklaşık 167'dir.

Riskler

Genel olarak, iyi şirketler uzun vadede hisse senedi fiyatlarında yükselme eğilimindedir ve kötü şirketler uzun vadede düşme eğilimindedir. Sırf hisse senedi fiyatı düştüğü için daha fazla hisse satın alırsanız, kötü bir şirkete daha fazla para yatırıyor olabilirsiniz. Bu nedenle, şirketin gelecek vizyonunu ve mevcut temellerini analiz ederek mevcut hisse fiyatının gerçekten değerinin altında olup olmadığına dikkatlice karar vermek gerekir.

Üst